Pořady pro školy a kulturní centra


Vzdělávací programy

Jak se píší noviny

Vypadá to, že je to lehké. Prostě napíšete pár vět a zpráva do novin je hotová, ale pro čtenáře třeba zcela nestravitelná. Proč? Vše má svá pravidla a zákonitosti, i novinářské řemeslo. Ukážeme, jak se píše zpráva a další publicistické žánry. Vysvětlíme, proč nás dnes obklopuje tolik dezinformací, a poradíme, jak se jim bránit. A také si profi zprávu zkusíme sami napsat.

Dílna pro studenty středních škol.

Lektor: Martin Ježek

Od Gutenberga po Steva Jobse

Než se lidé kdysi dozvěděli, že v padesát kilometrů vzdálené osadě někoho přepadli, mohlo to trvat i několik týdnů. Zprávy se předávaly ústně nebo napsané perem. Pak přišel knihtisk a informace se začaly šířit rychleji. Vedle knih vznikly noviny. Objevil se rozhlas, televize. Pak internet. V současné době jsme informacemi z médií zasypáváni na každém kroku. Jsou dobré, špatné, užitečné, zbytečné, utvářejí nás a manipulují s námi, nebo se o to snaží. A my máme problém: Existuje ještě objektivní, nezávislá informace? A jak ji najít?

Dílna pro žáky 2. stupně ZŠ.

Lektor: Martin Ježek


Přednášky

„Babi, ty mi nerozumíš…,“
aneb proč je čeština taková, jaká je

Proč dnes češtinu tolik zapleveluje angličtina, a je vůbec nutné, aby tomu tak bylo? Nevzdáváme se tak svého krásného a jedinečného jazyka? A jak se bude mluvit za padesát let?

Přednáška o změnách jazyka v čase.

Přednášející: Mgr. Martina Vohralíková, Ph.D.

Jak bezpečně plout mediálním mořem

V dobách minulých lidé pomalu nevěděli, co se děje v sousední vesnici. Pak přišel knihtisk, vznikly noviny. Ve dvacátém století už naši předci naslouchali rozhlasu, fenoménem se stala televize. Na dlouho jsme si s s nimi ale nevystačili. Pokud jsme ve svých pěti letech objevovali s rodiči černobílý televizní svět, o 45 let později si vybíráme, na kterém serveru si v mobilu přečteme aktuální zprávy. Média nás utvářejí a snaží se s námi manipulovat. Jak se v jejich moři neutopit a odolat vlnám poplašných zpráv? A jak dnes poznat seriózní informaci?

Přednáška o životě v informační společnosti.

Přednášející: Martin Ježek